Bir Salon Nasıl Tasarlanır, Oturma Odası Tasarımı İçin 11 İpucu

Bu oturma odası tasarım ipuçlarından birkaçını deneyin; tarzınızı yansıtan rahat bir alan yaratmaya hazır olacaksınız.

Tarzınız geleneksel veya modern, rahat veya resmi, cesur veya bastırılmış olsun, oturma odanız rahat hissedebileceğiniz, arkadaşlarınızla, ailenizle veya sadece kendinizle kaliteli zaman geçirebileceğiniz bir yer olmalıdır. Harika görünen ve sizin için iyi hissettiren bir odayı dekore etmek için sanat var. Profesyonelinizle bir oturma odası veya salonu yeniden tasarım yapmadan önce, birkaç tasarımcı ipucu ve püf noktası ile kendinizi silahlandırın. İşte benim favorilerimden bazıları.

 

Salon Dekorasyonu İçin Harika Fikirler

1. Açık ve koyu renkte karıştırın. Bir oturma odası tamamen beyaz ve aydınlık olduğunda, çok “temiz” ve erişilemez hissedebilir. Her şey karanlık olduğunda, bir mağara gibi hissedebilir. Ancak koyu ve açık renkleri karıştırmak, derinliği ve dengesi olan dinamik bir görünüm yaratır. Herhangi bir alanın tasarımı en azından biraz beyaz ve biraz siyahın dahil edilmesinden yararlanır.

2. Nötrlerinizi karşılaştırın. Biraz beyaz ve biraz siyah içermenin ötesinde, çeşitli zıt nötrlere sahip bir oturma odası dekore etmek, onu zengin ve misafirperver hissetmek için uzun bir yol kat ediyor. Bu örnekte, beyaz duvarlar, karamel deri, pirinç donanım, gri kanepe ve mavi-gri dolapların hepsi birbiriyle tezat oluşturuyor ve bu da farklı yüzeylerini ve alt tonlarını vurgular. Bu, renk, desen ve doku gibi diğer önemli öğeler eklenmeden önce paletin zengin hissetmesini sağlar.

3. Doku ile oynayın. Bir oturma odasını dekore ederken doku göz ardı etmek kolaydır, özellikle de dokunma kadar görmüyoruz. Ancak, bir oturma odasının rahat hissetmesi önemlidir ve bu, dokunuşa hitap eden peluş dokular ve kontrast ekleyen daha sert dokular için geçerlidir. Deri, pamuk, yün, metal, taş, cam, bitki yaşamı ve mümkün olduğunca çok sayıda doku ekleyin. Yastıklar başlamak için harika bir yer, özellikle de bir bütçeyi bir oturma odası dekore ediyorsanız. Küçük dozlarda bile palete yeni malzemeler eklemek için diğer aksesuarlara ve mobilyalara bakın.

4. Biraz tahtada çalışın. Bir oturma odasına sıcaklık hissi getirmek için en iyi malzemelerden biri olan ahşap hakkında konuşmadan doku hakkında konuşamayız. Ahşap eklemenin pek çok yolu vardır, bunlardan herhangi biri bir alanı biraz daha davetkar hissettirir. Duvar panelleri, yan masalar, hareketli tabureler, resim çerçeveleri, kanepe ayakları ve oyulmuş sanat eserlerini birçok seçenekten sadece birkaçı olarak düşünün.

5. Halılarınızı karıştırın. Elbette, çoğu mobilya mağazası size eşleşen döşemelik bir oturma odasının tamamını satın alma seçeneği sunar, ancak bu yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir oturma alanında, eşleşen döşeme olgunluk ve düzen duygusu verebilir, ancak bir oturma odasının rahat ve sıcak hissetmesini istiyorsanız, tasarıma biraz daha fazla kişilik vermek için halılarınızı, döşemelerinizin parçalarınızı karıştırın ve eşleştirin.

Bunu yapmanın en güvenli yollarından biri, deri koltukları bir kumaş kanepe ile karıştırmak veya tam tersi, böylece malzemeler açıkça kasıtlı bir şekilde kontrast oluşturuyor. Oturma odası tasarımına bazı çeşitlilik kazandırır, bu da aile üyelerine oturma tercihlerine uygun farklı seçenekler sunabilir.

6. Pratik kumaşları seçin. Döşemeden bahsetmişken, oturma odası oturmalarının sadece rahat değil dayanıklı olması da özellikle önemlidir. Bunun anlamı ailenize bağlı olacaktır. Bebekleriniz veya küçük çocuklarınız olabilir, evcil olabilir veya olmayabilir ve dağınık veya düzenli olabilirler. Genel olarak, orta tonlu kumaşlar en güvenli bahistir, çünkü çok açık veya koyu gölgeler kolayca kirlenme ve aşınmayı gösterecektir.

Deri, lekeleri önlemek için mükemmel bir malzemedir çünkü bir dökülme meydana geldiğinde kolayca temizlenebilir. Bununla birlikte, genellikle çoğu kumaştan daha kolay çizilir, bu nedenle hayvanlara da dayanamayabilir. Zaten kırılmış bir görünüme veya desene sahip bir deri özellikle iyi yaşlanabilir.

Oturma odası mobilyalarınız için kumaş seçerken, her ikisinin de pratik özelliklerini elde etmek için doğal ve sentetik kumaşların bir karışımına sahip bir malzeme arayın ve mümkünse örgünün sıkı göründüğünden ve görünmediğinden emin olmak için bir kumaş renk örneğinin bükülme testi yapın. Sıkı bir örgü, malzeme ne olursa olsun, kirden saklanması için çok fazla alan bırakan gevşek olandan daha dayanıklı olacaktır.

7. Bir renk çizgisi ekleyin. Canlı renk tonları olmadan güzel bir alan yaratabilirsiniz, ancak bir oturma odasına biraz renk katmak, rahat ve davetkar bir atmosfer yaratmak için uzun bir yol kat edebilir.

Şüphe duyduğunuzda, neşeli bir maviye bakın – genellikle herkesin kabul edebileceği bir renk tonudur. Deri ve ahşap gibi sıcak unsurları mükemmel bir şekilde zıtlaştırır ve gelecekteki diğer vurgu renkleriyle çalışmak için yeterince nötr hisseder. 

8. Desenli bir halı ekleyin. Desen, bir oturma odasına enerji aşılayan ve leke veya aşınma görünümünü en aza indiren güçlü bir tasarım aracıdır. Desenli bir halı bu faydaları zemine – aynı anda bir oturma alanını sabitleyerek tüm odaya bir yaşam hissi verir. Halihazırda halılarınız olsa bile, oturma alanınıza bir halı eklemeyi düşünün.

9. Hareketli masa ve tabureleri seçin. Hafif masalar, tabureler, osmanlılar ve hatta kolayca hareket ettirilebilen yan sandalyeler, bir oturma odasını çok daha rahat hale getirir, size ve ailenize ayaklarınızı koymak, bir şeyler içmek veya ekstra bir oturma için günlük olarak birçok seçenek sunar. Ana koltuklara gerektiğinde daha yakın ve daha uzak parçaların hareket etmesini sağlamak için, burada görülen döşemeli tabure gibi birkaç küçük parça kullanın.

10. Konuşma mesafelerini göz önünde bulundurun. Oturma odanız ne kadar büyük olursa olsun, bir oturma grubunun ne kadar büyük olabileceğinin bir sınırı vardır ve yine de samimi konuşma ve rahat toplantılar için mantıklıdır. Konuşmayı kolaylaştırmak için koltuklar arasında iyi bir mesafe yaklaşık 2 metredir, yani birkaç kanepeniz veya bir kanepe ve yan sandalyeniz varsa, oturma alanının merkezden 2 metre veya 1 metre çapında olması gerekir.

Büyük, 12 koltuklu kesitli bir kanepe harika görünebilir ve bir parti için mükemmel olabilir, ancak rahat bir oturma odası oluşturmak istiyorsanız, genellikle daha az, daha küçük oturma parçaları kullanmak ve onları biraz daha yakına itmek en iyisidir.

11. Çok ciddiye almayın. Bir oturma odası, sanatsal bir galeri duvarı, mix-and-match yastıklar, açık saklama sepetleri ve bu çadırdan esinlenen çadır gibi eğlenceli mobilyalar gibi düşünceli bozukluğu kucaklamak için harika bir alandır.

SORMAK İSTEDİKLERİNİZ OLURSA, BİZ BURADAYIZ

 

Bir Cafe işletmesinin mükemmel tasarımı, markanızın konseptinin ve pazarda tanıtmak istediklerinizin bir şekilde müşteriler tarafından anlaşılması gereklidir. Cafenizi hedef kitleniz için son derece cazip hale getirmek ve onları işinize dahil etmek ve satışlarınızı artırmak için, müşterilerinizin rahat, konforlu bir ortam yaratmak için cafe iç tasarımını dikkatlice planlamanız gerekir.

Bir slogan ile yola çıkalım. “Zaman geçirme ve dinlenmeyi burada çok seveceksiniz” Markanızın yaratıcı bir dış mekan işaretiyle başlayarak, geçen insanların işinizi ve renk düzenini, duvar dekoru, oturma dahil olmak üzere iç tasarımı hızlı bir şekilde tanımlamasına yardımcı olacak şekilde gösterin. Her şey markanızın konseptini belirgin hale getirmeye ve hedef kitlenin müşterileri için ilgi çekici olmaya odaklanmalıdır. Müşterilerinizin cafenizi sevmesini sağlayacak ve satışlarınızı artıracak mükemmel bir ortam oluşturmak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç tasarım fikrini sizlerle paylaşıyoruz.

  

İlk Aşama Olarak Doğru Lokasyonu Seçin

Herhangi bir işletme sahibi, şirketleri için seçtikleri konumun, işletmelerinin büyüyen pazarda gelişmesine yardımcı olmak için son derece önemli olduğunu bilmelidir. Müşterileriniz tarafından görülebilen ve erişilmesi kolay bir yer seçmeniz gerekmesinin yanı sıra, müşterilerinizi ilgilendirecek doğru ortamı oluşturmak için doğru bir şekilde tasarlayabileceğiniz bir yer olduğundan emin olmanız gerekir. 

Ürünlerinizin Görülebilecek Şekilde Müşterilere Gösterin (Vitrininiz Burada)

Ürünlerinizin listesini müşterilerinizin kafenizde sipariş edebileceği barın yanındaki duvarda göstermek, satışlarınızı artırmak için kesinlikle harika bir fikirdir. Ürünlerin görsel temsili ve içerdikleri, müşterilerinizin ne satın almak istediklerini daha kolay belirlemelerine yardımcı olacak ve aynı zamanda meraklı hale getirdikleri için kafenizin sattığı çok çeşitli ürünlerden farklı ürünleri denemelerini sağlayacaktır.

Rahat bir ortam yaratın

Cafenizin içinde rahat ve konforlu bir ortam yaratmak, işletmenizin satışlarını artırmada büyük bir etkiye sahiptir. Sabah kahvemizin tadını çıkarmak için bir yer seçerken, hepimiz bunu son derece tanıdık ve bizi ev gibi hissettiren rahat ve samimi bir ortamda yapmak istiyoruz. Müşterilerinizin cafenizde kahvelerinin veya çayın tadını çıkarmak ve satışlarınızı arttırmak için saatler geçireceklerinden emin olmak için, iç tasarımın onlara rahat ve konforlu bir yer hissettiğinden emin olmanız gerekir. Dünya çapında Starbucks gibi çok sayıda kahve dükkânı bulunan dünyaca ünlü markalar, müşterilerini kahve dükkanlarında rahat hissettirmenin önemini fark etmiş ve iç tasarımlarının yardımıyla rahat bir ortam yaratmıştır. Konforlu kanepeler ve yastıklar, ortam fon müziği ve arkadaş canlısı dekorasyonlar. Müşterilerin cafenizde daha fazla zaman geçirmeleri ve her sabah kahvelerinin tadını çıkarmak, her sabah geri gelmek için heyecanlı hissetmeleri için rahat bir ortam olduğu düşüncesi ile cafenize gelecektir.

Aydınlatma ile yaratıcı olun

Aydınlatma, bir konumun görünümü üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bir kafe iç mekan aydınlatması, samimi bir atmosferi teşvik etmek ve müşterileriniz için rahat bir ortam yaratmak için aydınlık ve havadar olmalıdır. Bu tür mekanların aydınlatması, cafenin içinde doğru dostu vibe yaratarak müşterilerinizi işinize katmanız gerektiğinden, herhangi bir konut veya ticari mekanın genel aydınlatmasından daha karmaşık olmalıdır. Ortam aydınlatması, vurgu aydınlatması ve dekoratif aydınlatma ile dışarıdaki doğal ışık arasındaki ince karışım, müşterilerinizin kafenizde zaman geçirmeyi sevecek inanılmaz bir iç tasarım oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ortam aydınlatması tüm yer boyunca eşit bir ışık yayılımı yaratırken, vurgu aydınlatması kafe iç mekanınızda resim veya sanat eseri gibi belirli süslemeleri vurgulayarak bir stil hissi verir. Ayrıca, yapay aydınlatmanın doğal olanla kombinasyonu, iç mekanın ferah ve ferah görünmesini sağlayarak kafenizdeki ortamın genel görünümünü kesinlikle artırabilir.

Doğru renkleri ve malzemeleri seçin

Kahve dükkanınızın iç tasarımı için doğru renkleri ve malzemeleri seçmek kesinlikle tasarlamayı planladığınız alana ve markanızın tanıtması gereken mesaja bağlıdır. Her şeyden önce, küçük bir alanla uğraşıyorsanız, büyük olasılıkla kafenizi gerçekte olduğundan daha geniş görünmesini isteyeceğiniz için tasarlamanız gereken alanın boyutunu düşünmeniz gerekir. Küçük alanlar tasarlarken, mekanın gerçekte olduğundan daha geniş görünmesi için çıplak veya farklı beyaz tonları gibi parlak renkler önerilir. Ayrıca, stratejik olarak kafenizin duvarlarına aynalar yerleştirerek, iç mekanın nasıl görüneceğini tamamen değiştireceksiniz. Bununla birlikte, cafenizin yerinin iç alanı küçük değilse ve mekanı aşırı kalabalıklaştıracağınızdan endişe etmeden tam olarak istediğiniz gibi tasarlayabiliyorsanız, rahat bir iç mekan ortamı için daha koyu renkler arasında seçim yapabilirsiniz.

Dahası, markanızın stili de, kahve dükkanınızın iç tasarımı için kullanacağınız malzemeleri seçerken dikkate almanız gereken önemli bir özelliktir. Örneğin, markanız eski moda bir kafe olarak algılanmak istiyorsa, eskitme ahşabı iç tasarımda kullanılan baskın malzeme olarak kullanabilirsiniz.

 

Eğer bütün bunları yapmaya vaktiniz yoksa, bizimle iletişime geçin!

Yeniden yapalım, keyifli kahvelere…

Doğal yaşam için İskandinav tarzı

Neden iskandinav mimarisi? İskandinav mimari tasarım nedir?

İskandinav tasarımı, 1950’lerden beri modernizm, sadelik, minimalizm ve işlevsellik ile karakterize edilmiştir. Güzel ve fonksiyonel evlerin ve gündelik nesnelerin herkes için mevcut olması gerektiği fikrini benimser. Finler için, İskandinav mimarisi doğal bir yaşam tarzı anlamına geliyor – kentsel çevrede bile doğaya yakın kalmamıza yardımcı olan bir mimari.

İskandinav tarzı mimarinin temel taşları

İskandinav ülkelerindeki iklim, soğuk ve karanlık kış mevsiminden ışıkla dolu ılık ılık yaz mevsimine kadar değişmektedir. Zorlu koşullar, biçim ve işlevin sadeliğine, çizgileri temizlemeye ve şık pratikliğe yol açtı – bu arada konfor akılda tutuldu. Bu idealler doğal malzemelerin kullanımı ile elde edilir.

İskandinav mimarisi içinde başlıca olması gerekenler

  • Doğa ile entegrasyon
  • Tasarımda sadelik
  • Doğal ışık kullanımı
  • Doğal malzemelerin yaratıcı kullanımı
  • İşlevsellik ve konfor

İskandinav ülkelerinde doğa, kentsel çevrelerde bile insanlara yakındır. Ahşap ile inşa etmek popülerdir. Çam kütüklerinden yapılmış bir ev, binanın hem dış hem de iç kısmında doğal, bitmiş bir ahşap yüzey sağlar. Büyük pencereler dışarıda açık bir görüşe izin vererek doğa ile bağlantı kurar.

Sadelik İskandinav mimarisinin güzelliğidir. Her detay gerekli ve yararlıdır ve daha fazlası, gereksiz hiçbir şey yoktur. Temiz çizgilerin, temel şekillerin ve düz, doğal renklerin açık bir özetidir.

Doğal ışık refah, mutluluk ve üretkenliğe katkıda bulunur. Büyük pencerelerin rolü iki yönlüdür: doğal gün ışığının içeri girmesini sağlamak ve dışarıdaki doğaya doğrudan bir bakış sağlamak.

İşlev ve tasarımı günlüklerle birleştirme

Modern işlev ve tasarım teknolojisi İskandinav tarzında mimari yaratmak için mükemmel fırsatlar sunar. Minimalist tasarımlar, hem kentsel hem de doğal ortamlarda kullanılabilir. Görsel avantajların yanı sıra, kütük binalar İskandinav tasarımının merkezinde yer alan rakipsiz bir doğal refah atmosferi sağlar.

Modern işlev ve tasarım teknolojisi sayesinde;

  • Görsel özgürlük
  • Tasarım esnekliği
  • Yüksek teknik kalite
  • Hızlı inşaat
  • Sağlıklı ve güvenli binalar

yapılabilir.

Uzun kışlar ve soğuk hava, İskandinavların zamanlarının çoğunu içeride geçirdiği anlamına gelir. Bu fenomen, mimarlık da dahil olmak üzere İskandinav yaşamının her yönüne nüfuz eden bir eğilim olan “hygge” kavramını doğurdu. Bu eğilim konforu ana hedefi ve İskandinav mimarisinin en önemli unsurlarından biri olarak tutuyor.

Mimari tasarıma dönüştürüldüğünde, doğal dokular ekleyerek, sert ışık fikstürlerinden kaçınarak, kolayca ısıtılabilen rahat alanlar yaratarak ve pencerelerin altındaki okuma köşeleri gibi beklenmedik alanlar tasarlayarak hygge elde edilebilir. Doğru renkler, şekiller ve malzemeler bir projenin konfor seviyelerine katkıda bulunabilir.

Yalıtım, projenin termal konforunu teşvik ettiği ve kullanıcıyı beklenmedik sıcaklık değişikliklerinden koruduğu için tasarımın bu yönünde önemli bir rol oynar. Etkin bir yalıtımla eşleştirilen radyant ısıtma ve soğutma sistemi gibi verimli ısıtma teknikleri, verimli yalıtımla eşleştirilir, enerji tüketim maliyetlerini düşürür ve azaltır.

Tasarımda neler yapılıyor?

Kıvrımlı organik şekiller oluştururken bile, tasarımlar temiz ve dikkat dağıtıcı unsurlardan yoksundur, binanın işlevselliğini, görünüşünden ödün vermeden bir öncelik olarak tutar. Tasarımdaki bu ikilik, stili, güzellikten ziyade öncelikle işlevselliğe odaklanan geleneksel modernist mimariden ayırır. İskandinavlar şekillerle oynamayı severler ve genellikle tasarımları temiz ama göze ilginç tutan estetik süslemelerden kaçınırlar.

Erişilebilir ve Güzel (Tıpkı IKEA gibi)


Bir anlamda, İskandinavların neden iki dünya arasında mükemmel bir denge bulmayı başardıklarını açıklıyor – doğa ile dikkatli bir ilişki sürdürmek ve endüstrinin getirdiği iyileştirmelerden yararlanmak. Bu, İskandinav mimarisinin en önemli yönlerinden biridir, dönem veya stile bakılmaksızın tarih boyunca mevcut olan bir leitmotiftir.

İyi tasarlanmış bir İskandinav evi her zaman doğal ortamına karşılık gelir, böylece evin etrafındaki doğa ve mimarinin kendisi süreçten en iyi şekilde yararlanır. Sanayileşmenin, İskandinavya’daki evini bulmasının bir başka nedeni, 20. yüzyılın başlarında bu bölge için karakteristik olan demokratik çevreden kaynaklanıyor. 

Mimarlık artık bir prestij meselesi değildi, herkes için üretildi ve herkes için erişilebilir hale getirildi, güzel ve sağlıklı ortamın herkesin hayatını daha iyi hale getirmesi gerektiği düşüncesiyle tasarlandı.

Küçük Bir Galeri

 

Huzur veren tasarımlarda buluşmak dileğiyle…

GÜZELLİK MERKZİ & SALONU TASARIMI İÇİN NELER YAPILABİLİR?


Bu yazımızda sizlere tecrübelerimiz ile oluşturduğumuz güzellik salonu dekorasyonu hakkında güncel bilgileri vereceğiz.

Müşterinizi düşünün!

Başarılı salonlar, ideal müşterilerinin resmine sahiptir ve dahası, onları çekecek hizmetler ve fiyat noktaları sunar. Aynı şey salon tasarımınız için de geçerlidir. Mermer tezgahları ve avizeleri düşünün. Baş müşteri tipiniz nasıldır? Masaj uygulamaları arayan sağlık ve esenlik müşterileri mi olacak? Tedavi sırasında müşterilerinizi rahatlatacak, dikey bahçeler ile tasarıma başlayabilirsiniz ve bu şekilde huzurlu bir ortam oluşturabilirsiniz.

Bir Tema Seçin

Yine, seçtiğiniz temanın ve mobilyaların ideal müşterinizi yansıttığından emin olun. Örneğin, uber modaya uygun bir şehir profesyoneli, kırsal bir köydeki orta yaşlı bir bayandan farklı tatlara sahip olacak. Hangisine gittiğinize bağlı olarak, uygun şekilde süsleyin. Listeler sınırsız, ancak beğenebileceğiniz birkaç öneri ve örnek var.

1) Cesur ve Güzel

Parlak renkler bir salona canlılık ve hayat verir. Beyaz duvarlarla kontrastlı koyu, kırmızı sandalyeler, salonunuza hayat ve atmosfer soluyacak dramatik, göz alıcı bir etki yaratır.

2) Doğu’nun Tadı


Rahatlatıcı, organik bir his için mükemmeldir. Asya teması, doğal ahşap, bambu bitkileri, çeşmeler ve Asya bölücüler gibi rahatlatıcı unsurlarla zen’i yakalamanızı sağlar.

3) Geleneksel


Bu görünüm, özellikle şehrin daha tarihi bölgelerinde berber dükkanlarıyla iyi çalışır. Kiraz ahşap kaplamalar ve derin erkeksi renklerle rustik, ferforje donanımı düşünün.

4) Lüks ve Modern


Mermer, güzel seramikler, mevcut en iyi ürünlerin kokusu ve temiz çizgiler o kadar şık ki onları ziyaret edebilirsiniz. Yüksek seviyedeki müşterileri çekmek istiyorsanız, bu görünüm tam da size göre olabilir.

5) Kalın ve Dramatik

Büyük boyutlu ışıklar ve devasa, hayat aynalarından daha büyük bir ifade verin. Salonunuzun yüksek tavanı varsa, bu görünüm özellikle etkileyicidir. Duvarlarınızda biraz renk açmak için duvardaki bir kanadı veya perdeleri düşünün.

Unutmayın, olumlu düşünün! Her detayı not edin.

Küçük Mutfak Tasarımı Nasıl Yapılır?

1. Net bir renk şeması tercih edin

Nötr bir renk düzeni seçerek küçük bir mutfağın hafif ve havadar olmasını sağlayın. Bununla birlikte, nötr sadece bej veya krem anlamına gelmez. Beyaz desen fayansları ve mermer tezgahları, mutfağı ferah hissettiren net bir renk düzeni için mutfak dolapları ile eşleştirin.

2. Esnek depolamaya yatırım yapın

Küçük bir mutfakta, depolama söz konusu olduğunda yaratıcı düşünmeniz gerekir. Sıradan raflara yatırım yapmak yerine, telden yapılan bu tel panel rafları tercih edin, mutfağınızın ihtiyaçlarına uyum sağlayarak depolamayı en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Rafları ekleyin veya çıkarın, bardakları baş aşağı asın ve hatta bir şarap rafı ekleyin.

3. Kalın döşeme ile dikkatinizi dağıtın

Küçük bir mutfakta cesur döşeme ile her şey yolunda gider. Zemindeki güçlü bir desen gözü rahatsız eder ve odanın daha büyük hissetmesini sağlar. Bu mutfağın her santimi, ince cihazlardan asılı saksı bitkisine kadar küçük alandan en iyi şekilde yararlanmak için tasarlanmıştır.

4. Egzoz davlumbazını kombine aspiratör indüksiyon ocağı ile değiştirin

Bu kombine indüksiyon çıkarıcı ocak, küçük bir mutfakta harika bir alan tasarrufu sağlar. Ekstra depolama için ocağın üzerinde hantal bir davlumbaz takas edebileceğiniz anlamına gelir. Ek bir raf seti dolabına ihtiyacınız yoksa, daha geniş bir mutfak yanılsaması vermek için ocağın üzerindeki alanı boş bırakmayı düşünün.

 

5. Duvarlara ile eşit mutfak dolapları boyası tercih edin

Dolapları duvarlarla aynı renkte boyayarak küçük bir mutfakta daha fazla alan yanılsaması yaratın. Bu beyaz veya gri renk şeması ile yapılabilir, ünitelerin mutfak duvarlarına karıştığı hafif ve havadar bir alan yaratır. Bu mutfakta, her bir santimlik alan depolama ile doludur, ancak beyaz boyaların düzgün bir şekilde olması, alanın düzgün ve ferah görünmesini sağlar.

6. Zor bir köşeyi akıllı depoya dönüştürün

Küçük bir mutfak, sahip olduğunuz her inçlik depolama alanını kullanmanızı gerektirir. Küçük bir kutu mutfağınız varsa, tüm tencere ve tavalarınızı belirli bir tava bulmanız gerektiğinde kabus olacak derin bir dolaba sıkıştırmak yerine, bir çekmece için bir dolap değiştirmeyi düşünün. Bu akıllı çekmece, alanı en üst düzeye çıkarır ve en sevdiğiniz kızartma tavasını bulmayı kolaylaştırır.

7. Kompakt kapları düşünün

Bir dizi güçlü sepet ekleyerek çalışmaya bir pencere, raf veya girinti koyun ve şişeleri, paketleri veya hatta taze bitkileri saksılara koymak için kullanın. Sepetler ayrıca çeşnileri depolamanın harika bir yoludur, yani hepsini bir seferinde yemek masasına götürebilirsiniz.

8. Kompakt bir mutfağı temiz tutun

Her ev geniş bir açık plan mutfak ile tasarlanmamıştır, ancak odanızın küçük tarafındaysa, olumlu hissedecek çok şey var. Başlangıç olarak, her şeyi elinizin altında tutmak kolaydır ve alanınızdan en iyi şekilde yararlanmak için çok sayıda depolama fikri bulacaksınız. Tezgahların dağınıklığını önlemek için, bu mutfak tasarımına birçok dolap dahil edilmiştir. Şık ve ferah bir görünüm için kulpsuz tasarımları tercih edin. Malzemeleri küçük bir alanda kullanın ve aşırıya kaçmayın. Bu mutfakta, tümü sessiz renklerde olmak üzere maksimum üç farklı malzeme bulunmaktadır.

 

Mutfak tasarım fikirlerimizi uygulama yaptırmak isterseniz hemen bizimle iletişime geçin!

MUTFAK TASARIMI NASIL YAPILIR?

MUTFAK TASARIMI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Mutfaklar, bir evde en yaygın olarak yenilenen alanlardan ve aynı zamanda en pahalı olanlardan biridir – bu nedenle, herhangi bir boyuttaki bir projeyle mücadele etmeden önce tüm seçeneklerinizi dikkate almak önemlidir. İster hayalinizdeki tasarımlar için tasarımlar çizin, ister büyük bir yeni model planlamaya çalışın, sizi baştan çıkarabilmek için mutfak fikirleri ve ipuçlarımız var.

1-3D MODEL ÇİZİLMESİ MUTFAK TASARIMINDA ÖNEM ARZ EDER

Mutfak tasarım örneğini önceden 3D model olarak çizdirmek oldukça hızlı ve kolay bir yöntemdir. Kendi mutfağınızı hayal ettiğiniz şekilde uygulama yapmadan önce görmek, tasarım için gerekli olan objeleri 3D sanal ortamda hazırlatmak ilk adımda doğru bir tercih olacaktır. Evinizin mutfağı sürekli olarak değişen bir yapı değildir, dolayısıyla mutfak mobilyası uygulama sonrasında uzun yıllar kullanılacaktır. 3D Tasarım olarak hazırlanmış bir mutfak modeli size önceden neler yapılabileceğinin bilgisini verir, bu bağlamda fotogerçekçi çizimler çok önemlidir. 3D Modelleme yapılması plananlanan bir mutfak tasarımı, uygulama başlamadan size maliyet ve zaman açısından doğru karar vermenize olanak sağlayacaktır.

2-HER MUTFAK AYNI OLAMAZ

İki mutfak aynı değildir. Hepsi büyük değildir ve doğal ışık ve orijinal parke zeminlerle doludur, ancak alanınızın nasıl göründüğüne bakılmaksızın aynı kılavuz ilkelerden bazıları geçerlidir. Mutfak yenilemesine yaklaşırken başlamak için iyi bir yer, odadan ne istediğinizi ve neden ilk etapta değiştirmek istediğinizi kendinize sormanızdır. Toplam revizyon gerektiren eski bir mutfağınız var mı? Malzemeler tarihli mi ve sadece bir güncelleme mi gerekiyor? Kendin yapabilir misin? Alanınıza yeni bir hayat vermek için kolay düzeltmeler mi arıyorsunuz? Mutfağınızdaki sorunları belirledikten sonra, bütçenizin ne olduğunu belirleyin ve işi kendiniz yapıp yapmayacağınıza veya bir yüklenici işe alıp almayacağınıza karar verin.

3-RENK UYUMU

Renklerin ve dokuların zeminden tavana yapıştığı bir tasarım oluşturmak zor olabilir, bu nedenle tüm beyaz bir mutfak seçerek tasarım sürecini basitleştirin.

4- MUTFAK DOLAPLARI

Dolaplar, yenileme bütçelerinin ortalama üçte birini kaplıyor. Tasarımın yüksek etkili bir unsurudur ve alanı gerçekten tutturma potansiyeline sahiptirler. Tüm dolaplarınızı değiştirmek büyük bir yatırım getirisi sunsa da, bunu yapmak son derece pahalı olabilir. Kabinleri aydınlatma, yeni donanım veya yeni bir kat boya ekleyerek yenilemenin başka yolları da var.

5- MUTFAK ZEMİN KAPLAMA

Mutfak zemininiz için bir malzeme seçmek söz konusu olduğunda bir dizi farklı husus vardır. Alan çok fazla trafik alıyor mu? Bütçeniz sıkı mı? Parke zeminler arzu edilir ve klasik bir görünüm sağlar, ancak daha ucuz bir alternatif olan laminat ile çoğaltılabilir. Laminat ve parke arasında karar verirken dikkate alınması gereken bir dizi farklı artı ve eksiler vardır, ana avantajı, laminatın parkeden% 50’ye kadar daha düşük maliyet olmasıdır. Mantar ve bambu gibi malzemeler, yeşil tasarım için iyi olan ekonomik dostu mutfak döşeme fikirleridir.

6- MUTFAK ADASI

Mutfak tadilatınıza bir ada dahil etmek, yeniden satış değerini güvence altına almanın büyük bir yararıdır. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, alıcıların% 70’i mutfağında bir ada istiyor ve bunların% 50’si onu olmazsa olmaz bir ürün olarak görüyor. Ekstra oturma ve yemek hazırlama alanından ek depolama alanına kadar bir mutfak adasına sahip olmanın birçok avantajı vardır.
İyi bir kural, çevredeki dolapların adanın çevresi arasında en az 1-1,20 metre izin vermektir, böylece insanların hareket edebilmesi için yeterli alan kalacaktır.

 

7- DEPOLAMA ALANLARI

Mutfaktaki depolama alanı, kullanılmadığında saklanması gereken bir yere ihtiyaç duyan tüm gıda maddeleri, bulaşık, tencere ve tavalar ve nadiren kullanılan cihazlar düşünülene kadar ikincil bir değerlendirme gibi görünebilir. Neyse ki, mutfak kilerinize fonksiyonel depolama alanını gizlemek için birçok yer, mutfak depolama alanını daha verimli hale getirmenin yolları ve en iyi iş akışı için bir mutfak döşemek için fikirlerimiz var. Ve bazen odayı daha geniş hale getirmenin en kolay yolu tezgahı düzenli tutmaktır, böylece yiyecek hazırlama için kullanılabilir bir alanınız olur. Mutfaklarda kitaplık olur mu demeyin, ihtiyacımız olan tek şey aslında okumak.

 

Son olarak, afiyet olsun.

KÜÇÜK EVİ KULLANIŞLI HALE NASIL GETİREBİLİRİM?

 

SİZİN İÇİN KÜÇÜK EVİNİZİ YENİDEN DÜZENLEYECEK HARİKA FİKİRLERİMİZ VAR

Kim evinin gerçekte olduğundan daha fazla alana sahip olduğunu hissetmeyi istemez ki? Çünkü gerçekten, iyi organize edilmiş ve dekore edilmiş daha hafif ve daha havalı bir evde yaşamak için hepimizin daha fazla alana ihtiyacı var. Ama bunu küçük bir şehir evinde nasıl başarabilirim? Bu ortak bilmeceyi göz önünde bulundurarak, herhangi bir yerden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için bazı akıllı iç tasarımcı küçük daire fikirlerini bir araya topladık.

KÜÇÜK EVİ DAHA DA KULLANIŞLI YAPABİLMEK İÇİN, NELERE İHTİYACIMIZ OLDUĞUNU GÖZDEN GEÇİRELİM

Küçük daire fikirleri söz konusu olduğunda, daha azının daha fazla olduğunu söylemeye gerek yok. Bununla birlikte, iç mimarlarımız, müşterilerin zorlu bir alanda kaç tane ek unsur eklyerek daha da kullanışlı bir hale getirmek için çalışırlar.

Bu, hayatın çıplak temellere indirgeneceği anlamına gelmez, ancak küçük bir ev için en iyi iç tasarım fikirlerini düşünürken, neyin önemli olduğuna ve günlük olarak kendinizi harika ve ilham veren şeylere odaklanın – bunlar yapmanız gereken küçük dokunuşlarla olacaktır.

PERDELERİ TAVANDAN ZEMİNE KADAR İNDİRELİM HATTA FAZLASI

Küçük evinizin iç mekanından en iyi şekilde yararlanmak için, kutunun dışında düşünmek ve mekanın ışık alan alanlarında daha büyük ve daha etkileyici hissetmesini sağlamak için tavandan zemine kadar uzanan perdeler tercih edin.

KÜÇÜK MOBİLYALARI TERCİH EDİN

Son yirmi yılda yoğun bir şekilde yaşayan şehir, küçük evler için tasarlanmış güzel mobilyalarla küçük apartman fikirlerinizi gerçeğe dönüştürecek kadar sezgisel birçok parlak mobilya üreticisi var.

Ve küçük ev için iç tasarım fikirleri söz konusu olduğunda, aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var, projenize keskin bir tasarım stilleri anlayışı ile yaklaştığınızdan emin olun, böylece her şey rastgele ortaya çıkmak yerine uyumlu bir oluşacaktır.

BOYA SEÇİMİ YAPARKEN AÇIK TONLAR KULLANIN

Masa kaidesi ve sandalyeler ağır bir görünüme sahipken, akıllı bir şekilde yerleştirilmiş cam üst masa ve ultra beyaz duvarlar sayesinde bu küçük köşenin aşırı büyük gözükebileceğini unutmayın. Masanın net cam yüzeyi odanın açık hissetmesini sağlarken beyaz duvarlar (küçük ev iç tasarımı söz konusu olduğunda bir zorunluluktur), aynı şeyi odanın daha parlak ve daha enerjik hissetmesine yardımcı olacaktır.

HER YÜZEYİ KULLANIN, BOŞ OLMAMAK KAYDIYLA!

Küçük apartman fikirleri söz konusu olduğunda, gökyüzü tam anlamıyla sınırdır. Aşağıda gösterilen odadan bir ipucu alın ve küçük evinizin her santiminde kullanımı en üst düzeye çıkarmak için dikey gidin. Her şey organize edildiğinde ve alanın ne kadar kullanışlı olduğunu göreceksiniz.

DUVAR ASKILI (APLİK) LAMBALAR KULLANIN

Yine, ciddi küçük ev iç tasarımı söz konusu olduğunda, her santim önemlidir, bu nedenle duvarlarınıza akıllıca yerleştirilmiş aydınlatma armatürleri kullanın.

KATLANIR DUVAR MASASI TERCİH EDİN VE DEPOLAMA ALANLI OTURMA GRUPLARI

Daha fazla alan için, katlanabilir duvara monte masalar veya katlayıp kolayca saklayabileceğiniz masaları tercih edin, küçük daire fikirlerinden en iyi şekilde yararlanın.

 

Dilerseniz küçük evinizi birlikte büyütelim.

Belirgin bir İskandinav ev ofisine sahip olmak için evinizin tüm cazibesini ve mevcut tarzını yenilemeniz gerekmez. Ev çalışma alanınız, kendine özgü bir tarza sahip olabilir, ancak onu çevreleyen diğer odaların havasıyla ustaca bağlantılıdır. İskandinav tarzı, zarif ve modern dekora sahip çok güzel bir şekilde harmanlandığından, çıkarmak kesinlikle kolaydır. İşte izleme keyfiniz için 50 büyüleyici ve farklı ilham kaynağı.
Siyah, Beyaz ve Bazı Renkler!

Yeni İskandinav tarzı ev ofisiniz için alışverişe başlamadan önce, stilin neyi temsil ettiğini ve temel tasarım ilkelerini düşünün. Çok tanıdık olmayanlar için, İskandinav tasarım hareketi 1930’ların başında İskandinav ülkelerinde doğdu, ancak 1950’lerin başına kadar insanlar bunu gerçekten bu isimle çağırmaya başlamadı. Temel olarak stil, sadelik ve hayatta kalmak için gerekli olan asgari minimuma odaklanır. Fırfırlar ve gereksiz aksesuarlar ve süslemeler hem biçim hem de ergonomi açısından dikkat dağıtıcı bir unsur olarak görülmektedir. Bu nedenle, İskandinav ev çalışma alanını şekillendirirken parlak rengin gerçek bir öncelik olmadığı anlaşılabilir.

 

Birlikte Çıkalım!

Açıkçası çok önemli bir işlevsel amaca hizmet etmesine rağmen, merdivenler tüm evi yükseltme potansiyeline sahiptir. A noktasından B noktasına ulaşmak için bir araçtan çok daha fazlası, merdivenler gerçekten ana olay olabilir. Kilitli basamaklardan dramatik tirbuşonlara kadar, bunu kanıtlayan yirmi beş benzersiz merdiveni ön plana çıkarıyoruz. Bu nedenle, geleceğinizde bir remodel bekliyorsanız ve eviniz için bazı güzel merdiven tasarım fikirlerine ihtiyacınız varsa veya sadece mimari şaşkınlıklara hayran kalmayı seviyorsanız, bu adımlar sizi oraya götürecektir.

Hecker Guthrie tarafından tasarlanan bu çarpıcı çelik merdiven sizi durduramaz! Spiral ve lineer motifler arasındaki yan yana basitçe ve büyüleyici. Merdiven ayrıca minimalist açık hava duşunun gizlenmesine yardımcı olur ve görünümü engellemeden gizliliği arttırır.

Soyut ve Ressamlık


Leanne Ford bu cansız merdivene sanatsal bir makyaj yaptı. Eski veya geleneksel merdivenlerinizi yenilemek için bir boya fırçası alın ve onları siyaha boyayın. Burada soyut ve cesur fırça darbelerini seviyoruz.

Açısal ve Tatlı


GRT Architects tarafından tasarlanan bu açısal merdiven boşluğu, soğuk ve uzak hissetmeden temiz, net ve minimalist. Lavanta boyalı raylar, keskin açıları yumuşatırken aynı zamanda daha da patlamasına neden olan tatlı, hafif bir sertlik kazandırır.

Funhouse Maze

Akın Atelier, bu merdiven boşluğuna ayna panelleri ile bir eğlence evi etkisi verdi. Aynalı duvar, merdivenleri sonsuzluğa ve ötesine uzanıyormuş gibi gösterirken, peluş, buzlu gri halı daha sofistike bir sıcaklık katıyor.

Hecker Guthrie Tarzı!

Hecker Guthrie’nin bu dramatik merdiven boşluğu daha çok bir sanat enstalasyonuna benziyor. Minimalist beton yüzer basamaklar, güneş gün boyunca göz atarken ve değişen gölge desenleri oluştururken, alanın doğal güzelliğinin tam anlamıyla parlamasına izin verir. Gerçekten diğer tarafta cennet gibi görünüyor.

Yeni basamaklarda görüşmek dileği ile…

 

MİMARİ GRAFİK SİZİNLE, TASARIM FİKİRLERİ YAZIMIZ!

Bu yazımızda sizlere kolayca evinizi nasıl yenileyebileceğinizi açıklıyoruz! Hemde çok ucuz!

Hadi Başlayalım.

Açık havada olduğunuzda, ancak kendinizi evinizde zayıfladığınız zaman mutlulukla parladığınızı fark ettiniz mi? Cevabınız ‘evet’ ise, kesinlikle evinizi yenileme ve yaza girme zamanı!
Mimari Grafik ile evinizi keyifli ve ilham verici bir yer haline getirecek yedi basit fikir topladık!

Tüm değişiklikler temizlik ile başlar. Tüm pencereleri açın, yıkayın ve tüm odalara biraz hava verin. Tüm eski çöpleri merhamet etmeden atın. Uzun süredir stokladığınız ama hiç kullanmadığınız gereksiz şeylerden kurtulun. Bu boş eşyalar sadece dairenizi dolduruyor. Bunu yapmayı deneyin ve çok daha özgürce nefes alacaksınız. Dahası, evinizde biraz yer açmak çok büyük bir zevk!

Renkler ruh halimizi etkiler

Yenilemeden sonra bir evin atmosferinin ne kadar kolay değiştiğine inanmayacaksınız. Sarı, açık yeşil, turkuaz veya nane gibi açık ve taze renkler uygulamayı deneyin. Bu, parlak yapmak için dairenizi şok edici renklerde dekore etmeniz gerektiği anlamına gelmez – ince tonlar mükemmel çalışır.
Duvar boyama veya yeni mobilya satın alma gibi küresel değişikliklere hazır değilseniz, iç mekanınızı değiştirecek birkaç küçük şey ekleyebilirsiniz: renkli perdeler, vazoda çiçekler veya güzel yastıklar. Bu detaylar kesinlikle evinizi tazeleyecek.

Her şey çiçek açsın!

Saksı bitkileri herhangi bir daireyi harika bir bahçeye dönüştürür. Çiçekler ve bitkiler evinizin ortamını iyileştirecek ve odayı canlandıracaktır. Size kesinlikle çok fazla ilham ve hafiflik getirecekler!
Birçok farklı türde saksı ve vazo bulabilirsiniz. Asılabilir, dantel efektine sahip olabilir veya hindistan cevizi gibi egzotik bir malzemeden yapılabilirler. Sadece çiçek ve bitki kullanarak alanınızı tamamen değiştireceksiniz.

Ustaca renk seçenekleri

Yeterince cesursanız … duvarları parlak bir renkte boyayabilirsiniz! Daha az radikal seçenekler vinil duvar çıkartmaları ve duvar resimleri. Bunları kullanarak evinizi yaratıcı bir şekilde yeniden tasarlayabilirsiniz: duvarlarınızı fantastik çiçekler, uçan kuşlar, bir ağaç ve diğer birçok şeyle süsleyin. Son olarak, her gün size ilham vermek için en sevdiğiniz fotoğraflardan oluşan bir kolaj yapabilirsiniz.

Ülke tarzı

Kırsal bölge güneş, barış ve yazla ilişkilidir. Neden dairenizi bir ülke tarzında dekore etmiyorsunuz? Kamış mobilyalar, kır tarzı bir masa örtüsü ve vazodaki çiçekler kırsal alanın huzurlu atmosferini yaratacak. Pencereleri açın, bir fincan kahvenin tadını çıkarın ve bir süre hayatınızın temposunu yavaşlatın. Bitti! Yaz geldi, evinde.

Detayları unutma!

Yeni, parlak ve renkli bir tabak, baskılı bir kupa, limon ve yeşil bir kase veya şarap için renkli bardaklarla kendinizi mutlu edin. Bu, ruh halinizi ve iştahınızı kolayca artıracaktır!

5 TL YE DÜNYALARI ALIN

Evinizin yenilenmesinin size bir kol ve bir bacağa mal olacağını düşünüyorsanız, rahatlayın! Birçok zincir mağaza, hiç de pahalı olmayan çok sayıda yüksek kaliteli mobilya sunar. Ancak bit pazarı, merak dükkanları ve hatta kendi tavanınız gibi beklenmedik yerlerde gerçekten özel ürünler bulunabilir.

Yaz, değişim ve yenilenme zamanıdır.
Sağlıcakla Kalın…