Küçük Mutfak Tasarımı Nasıl Yapılır?

1. Net bir renk şeması tercih edin

Nötr bir renk düzeni seçerek küçük bir mutfağın hafif ve havadar olmasını sağlayın. Bununla birlikte, nötr sadece bej veya krem anlamına gelmez. Beyaz desen fayansları ve mermer tezgahları, mutfağı ferah hissettiren net bir renk düzeni için mutfak dolapları ile eşleştirin.

2. Esnek depolamaya yatırım yapın

Küçük bir mutfakta, depolama söz konusu olduğunda yaratıcı düşünmeniz gerekir. Sıradan raflara yatırım yapmak yerine, telden yapılan bu tel panel rafları tercih edin, mutfağınızın ihtiyaçlarına uyum sağlayarak depolamayı en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Rafları ekleyin veya çıkarın, bardakları baş aşağı asın ve hatta bir şarap rafı ekleyin.

3. Kalın döşeme ile dikkatinizi dağıtın

Küçük bir mutfakta cesur döşeme ile her şey yolunda gider. Zemindeki güçlü bir desen gözü rahatsız eder ve odanın daha büyük hissetmesini sağlar. Bu mutfağın her santimi, ince cihazlardan asılı saksı bitkisine kadar küçük alandan en iyi şekilde yararlanmak için tasarlanmıştır.

4. Egzoz davlumbazını kombine aspiratör indüksiyon ocağı ile değiştirin

Bu kombine indüksiyon çıkarıcı ocak, küçük bir mutfakta harika bir alan tasarrufu sağlar. Ekstra depolama için ocağın üzerinde hantal bir davlumbaz takas edebileceğiniz anlamına gelir. Ek bir raf seti dolabına ihtiyacınız yoksa, daha geniş bir mutfak yanılsaması vermek için ocağın üzerindeki alanı boş bırakmayı düşünün.

 

5. Duvarlara ile eşit mutfak dolapları boyası tercih edin

Dolapları duvarlarla aynı renkte boyayarak küçük bir mutfakta daha fazla alan yanılsaması yaratın. Bu beyaz veya gri renk şeması ile yapılabilir, ünitelerin mutfak duvarlarına karıştığı hafif ve havadar bir alan yaratır. Bu mutfakta, her bir santimlik alan depolama ile doludur, ancak beyaz boyaların düzgün bir şekilde olması, alanın düzgün ve ferah görünmesini sağlar.

6. Zor bir köşeyi akıllı depoya dönüştürün

Küçük bir mutfak, sahip olduğunuz her inçlik depolama alanını kullanmanızı gerektirir. Küçük bir kutu mutfağınız varsa, tüm tencere ve tavalarınızı belirli bir tava bulmanız gerektiğinde kabus olacak derin bir dolaba sıkıştırmak yerine, bir çekmece için bir dolap değiştirmeyi düşünün. Bu akıllı çekmece, alanı en üst düzeye çıkarır ve en sevdiğiniz kızartma tavasını bulmayı kolaylaştırır.

7. Kompakt kapları düşünün

Bir dizi güçlü sepet ekleyerek çalışmaya bir pencere, raf veya girinti koyun ve şişeleri, paketleri veya hatta taze bitkileri saksılara koymak için kullanın. Sepetler ayrıca çeşnileri depolamanın harika bir yoludur, yani hepsini bir seferinde yemek masasına götürebilirsiniz.

8. Kompakt bir mutfağı temiz tutun

Her ev geniş bir açık plan mutfak ile tasarlanmamıştır, ancak odanızın küçük tarafındaysa, olumlu hissedecek çok şey var. Başlangıç olarak, her şeyi elinizin altında tutmak kolaydır ve alanınızdan en iyi şekilde yararlanmak için çok sayıda depolama fikri bulacaksınız. Tezgahların dağınıklığını önlemek için, bu mutfak tasarımına birçok dolap dahil edilmiştir. Şık ve ferah bir görünüm için kulpsuz tasarımları tercih edin. Malzemeleri küçük bir alanda kullanın ve aşırıya kaçmayın. Bu mutfakta, tümü sessiz renklerde olmak üzere maksimum üç farklı malzeme bulunmaktadır.

 

Mutfak tasarım fikirlerimizi uygulama yaptırmak isterseniz hemen bizimle iletişime geçin!

MUTFAK TASARIMI NASIL YAPILIR?

MUTFAK TASARIMI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Mutfaklar, bir evde en yaygın olarak yenilenen alanlardan ve aynı zamanda en pahalı olanlardan biridir – bu nedenle, herhangi bir boyuttaki bir projeyle mücadele etmeden önce tüm seçeneklerinizi dikkate almak önemlidir. İster hayalinizdeki tasarımlar için tasarımlar çizin, ister büyük bir yeni model planlamaya çalışın, sizi baştan çıkarabilmek için mutfak fikirleri ve ipuçlarımız var.

1-3D MODEL ÇİZİLMESİ MUTFAK TASARIMINDA ÖNEM ARZ EDER

Mutfak tasarım örneğini önceden 3D model olarak çizdirmek oldukça hızlı ve kolay bir yöntemdir. Kendi mutfağınızı hayal ettiğiniz şekilde uygulama yapmadan önce görmek, tasarım için gerekli olan objeleri 3D sanal ortamda hazırlatmak ilk adımda doğru bir tercih olacaktır. Evinizin mutfağı sürekli olarak değişen bir yapı değildir, dolayısıyla mutfak mobilyası uygulama sonrasında uzun yıllar kullanılacaktır. 3D Tasarım olarak hazırlanmış bir mutfak modeli size önceden neler yapılabileceğinin bilgisini verir, bu bağlamda fotogerçekçi çizimler çok önemlidir. 3D Modelleme yapılması plananlanan bir mutfak tasarımı, uygulama başlamadan size maliyet ve zaman açısından doğru karar vermenize olanak sağlayacaktır.

2-HER MUTFAK AYNI OLAMAZ

İki mutfak aynı değildir. Hepsi büyük değildir ve doğal ışık ve orijinal parke zeminlerle doludur, ancak alanınızın nasıl göründüğüne bakılmaksızın aynı kılavuz ilkelerden bazıları geçerlidir. Mutfak yenilemesine yaklaşırken başlamak için iyi bir yer, odadan ne istediğinizi ve neden ilk etapta değiştirmek istediğinizi kendinize sormanızdır. Toplam revizyon gerektiren eski bir mutfağınız var mı? Malzemeler tarihli mi ve sadece bir güncelleme mi gerekiyor? Kendin yapabilir misin? Alanınıza yeni bir hayat vermek için kolay düzeltmeler mi arıyorsunuz? Mutfağınızdaki sorunları belirledikten sonra, bütçenizin ne olduğunu belirleyin ve işi kendiniz yapıp yapmayacağınıza veya bir yüklenici işe alıp almayacağınıza karar verin.

3-RENK UYUMU

Renklerin ve dokuların zeminden tavana yapıştığı bir tasarım oluşturmak zor olabilir, bu nedenle tüm beyaz bir mutfak seçerek tasarım sürecini basitleştirin.

4- MUTFAK DOLAPLARI

Dolaplar, yenileme bütçelerinin ortalama üçte birini kaplıyor. Tasarımın yüksek etkili bir unsurudur ve alanı gerçekten tutturma potansiyeline sahiptirler. Tüm dolaplarınızı değiştirmek büyük bir yatırım getirisi sunsa da, bunu yapmak son derece pahalı olabilir. Kabinleri aydınlatma, yeni donanım veya yeni bir kat boya ekleyerek yenilemenin başka yolları da var.

5- MUTFAK ZEMİN KAPLAMA

Mutfak zemininiz için bir malzeme seçmek söz konusu olduğunda bir dizi farklı husus vardır. Alan çok fazla trafik alıyor mu? Bütçeniz sıkı mı? Parke zeminler arzu edilir ve klasik bir görünüm sağlar, ancak daha ucuz bir alternatif olan laminat ile çoğaltılabilir. Laminat ve parke arasında karar verirken dikkate alınması gereken bir dizi farklı artı ve eksiler vardır, ana avantajı, laminatın parkeden% 50’ye kadar daha düşük maliyet olmasıdır. Mantar ve bambu gibi malzemeler, yeşil tasarım için iyi olan ekonomik dostu mutfak döşeme fikirleridir.

6- MUTFAK ADASI

Mutfak tadilatınıza bir ada dahil etmek, yeniden satış değerini güvence altına almanın büyük bir yararıdır. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, alıcıların% 70’i mutfağında bir ada istiyor ve bunların% 50’si onu olmazsa olmaz bir ürün olarak görüyor. Ekstra oturma ve yemek hazırlama alanından ek depolama alanına kadar bir mutfak adasına sahip olmanın birçok avantajı vardır.
İyi bir kural, çevredeki dolapların adanın çevresi arasında en az 1-1,20 metre izin vermektir, böylece insanların hareket edebilmesi için yeterli alan kalacaktır.

 

7- DEPOLAMA ALANLARI

Mutfaktaki depolama alanı, kullanılmadığında saklanması gereken bir yere ihtiyaç duyan tüm gıda maddeleri, bulaşık, tencere ve tavalar ve nadiren kullanılan cihazlar düşünülene kadar ikincil bir değerlendirme gibi görünebilir. Neyse ki, mutfak kilerinize fonksiyonel depolama alanını gizlemek için birçok yer, mutfak depolama alanını daha verimli hale getirmenin yolları ve en iyi iş akışı için bir mutfak döşemek için fikirlerimiz var. Ve bazen odayı daha geniş hale getirmenin en kolay yolu tezgahı düzenli tutmaktır, böylece yiyecek hazırlama için kullanılabilir bir alanınız olur. Mutfaklarda kitaplık olur mu demeyin, ihtiyacımız olan tek şey aslında okumak.

 

Son olarak, afiyet olsun.