Salon Dekorasyonu Fikirleri 11 Harika İpucu

Bir Salon Nasıl Tasarlanır, Oturma Odası Tasarımı İçin 11 İpucu

Bu oturma odası tasarım ipuçlarından birkaçını deneyin; tarzınızı yansıtan rahat bir alan yaratmaya hazır olacaksınız.

Tarzınız geleneksel veya modern, rahat veya resmi, cesur veya bastırılmış olsun, oturma odanız rahat hissedebileceğiniz, arkadaşlarınızla, ailenizle veya sadece kendinizle kaliteli zaman geçirebileceğiniz bir yer olmalıdır. Harika görünen ve sizin için iyi hissettiren bir odayı dekore etmek için sanat var. Profesyonelinizle bir oturma odası veya salonu yeniden tasarım yapmadan önce, birkaç tasarımcı ipucu ve püf noktası ile kendinizi silahlandırın. İşte benim favorilerimden bazıları.

 

Salon Dekorasyonu İçin Harika Fikirler

1. Açık ve koyu renkte karıştırın. Bir oturma odası tamamen beyaz ve aydınlık olduğunda, çok “temiz” ve erişilemez hissedebilir. Her şey karanlık olduğunda, bir mağara gibi hissedebilir. Ancak koyu ve açık renkleri karıştırmak, derinliği ve dengesi olan dinamik bir görünüm yaratır. Herhangi bir alanın tasarımı en azından biraz beyaz ve biraz siyahın dahil edilmesinden yararlanır.

2. Nötrlerinizi karşılaştırın. Biraz beyaz ve biraz siyah içermenin ötesinde, çeşitli zıt nötrlere sahip bir oturma odası dekore etmek, onu zengin ve misafirperver hissetmek için uzun bir yol kat ediyor. Bu örnekte, beyaz duvarlar, karamel deri, pirinç donanım, gri kanepe ve mavi-gri dolapların hepsi birbiriyle tezat oluşturuyor ve bu da farklı yüzeylerini ve alt tonlarını vurgular. Bu, renk, desen ve doku gibi diğer önemli öğeler eklenmeden önce paletin zengin hissetmesini sağlar.

3. Doku ile oynayın. Bir oturma odasını dekore ederken doku göz ardı etmek kolaydır, özellikle de dokunma kadar görmüyoruz. Ancak, bir oturma odasının rahat hissetmesi önemlidir ve bu, dokunuşa hitap eden peluş dokular ve kontrast ekleyen daha sert dokular için geçerlidir. Deri, pamuk, yün, metal, taş, cam, bitki yaşamı ve mümkün olduğunca çok sayıda doku ekleyin. Yastıklar başlamak için harika bir yer, özellikle de bir bütçeyi bir oturma odası dekore ediyorsanız. Küçük dozlarda bile palete yeni malzemeler eklemek için diğer aksesuarlara ve mobilyalara bakın.

4. Biraz tahtada çalışın. Bir oturma odasına sıcaklık hissi getirmek için en iyi malzemelerden biri olan ahşap hakkında konuşmadan doku hakkında konuşamayız. Ahşap eklemenin pek çok yolu vardır, bunlardan herhangi biri bir alanı biraz daha davetkar hissettirir. Duvar panelleri, yan masalar, hareketli tabureler, resim çerçeveleri, kanepe ayakları ve oyulmuş sanat eserlerini birçok seçenekten sadece birkaçı olarak düşünün.

5. Halılarınızı karıştırın. Elbette, çoğu mobilya mağazası size eşleşen döşemelik bir oturma odasının tamamını satın alma seçeneği sunar, ancak bu yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir oturma alanında, eşleşen döşeme olgunluk ve düzen duygusu verebilir, ancak bir oturma odasının rahat ve sıcak hissetmesini istiyorsanız, tasarıma biraz daha fazla kişilik vermek için halılarınızı, döşemelerinizin parçalarınızı karıştırın ve eşleştirin.

Bunu yapmanın en güvenli yollarından biri, deri koltukları bir kumaş kanepe ile karıştırmak veya tam tersi, böylece malzemeler açıkça kasıtlı bir şekilde kontrast oluşturuyor. Oturma odası tasarımına bazı çeşitlilik kazandırır, bu da aile üyelerine oturma tercihlerine uygun farklı seçenekler sunabilir.

6. Pratik kumaşları seçin. Döşemeden bahsetmişken, oturma odası oturmalarının sadece rahat değil dayanıklı olması da özellikle önemlidir. Bunun anlamı ailenize bağlı olacaktır. Bebekleriniz veya küçük çocuklarınız olabilir, evcil olabilir veya olmayabilir ve dağınık veya düzenli olabilirler. Genel olarak, orta tonlu kumaşlar en güvenli bahistir, çünkü çok açık veya koyu gölgeler kolayca kirlenme ve aşınmayı gösterecektir.

Deri, lekeleri önlemek için mükemmel bir malzemedir çünkü bir dökülme meydana geldiğinde kolayca temizlenebilir. Bununla birlikte, genellikle çoğu kumaştan daha kolay çizilir, bu nedenle hayvanlara da dayanamayabilir. Zaten kırılmış bir görünüme veya desene sahip bir deri özellikle iyi yaşlanabilir.

Oturma odası mobilyalarınız için kumaş seçerken, her ikisinin de pratik özelliklerini elde etmek için doğal ve sentetik kumaşların bir karışımına sahip bir malzeme arayın ve mümkünse örgünün sıkı göründüğünden ve görünmediğinden emin olmak için bir kumaş renk örneğinin bükülme testi yapın. Sıkı bir örgü, malzeme ne olursa olsun, kirden saklanması için çok fazla alan bırakan gevşek olandan daha dayanıklı olacaktır.

7. Bir renk çizgisi ekleyin. Canlı renk tonları olmadan güzel bir alan yaratabilirsiniz, ancak bir oturma odasına biraz renk katmak, rahat ve davetkar bir atmosfer yaratmak için uzun bir yol kat edebilir.

Şüphe duyduğunuzda, neşeli bir maviye bakın – genellikle herkesin kabul edebileceği bir renk tonudur. Deri ve ahşap gibi sıcak unsurları mükemmel bir şekilde zıtlaştırır ve gelecekteki diğer vurgu renkleriyle çalışmak için yeterince nötr hisseder. 

8. Desenli bir halı ekleyin. Desen, bir oturma odasına enerji aşılayan ve leke veya aşınma görünümünü en aza indiren güçlü bir tasarım aracıdır. Desenli bir halı bu faydaları zemine – aynı anda bir oturma alanını sabitleyerek tüm odaya bir yaşam hissi verir. Halihazırda halılarınız olsa bile, oturma alanınıza bir halı eklemeyi düşünün.

9. Hareketli masa ve tabureleri seçin. Hafif masalar, tabureler, osmanlılar ve hatta kolayca hareket ettirilebilen yan sandalyeler, bir oturma odasını çok daha rahat hale getirir, size ve ailenize ayaklarınızı koymak, bir şeyler içmek veya ekstra bir oturma için günlük olarak birçok seçenek sunar. Ana koltuklara gerektiğinde daha yakın ve daha uzak parçaların hareket etmesini sağlamak için, burada görülen döşemeli tabure gibi birkaç küçük parça kullanın.

10. Konuşma mesafelerini göz önünde bulundurun. Oturma odanız ne kadar büyük olursa olsun, bir oturma grubunun ne kadar büyük olabileceğinin bir sınırı vardır ve yine de samimi konuşma ve rahat toplantılar için mantıklıdır. Konuşmayı kolaylaştırmak için koltuklar arasında iyi bir mesafe yaklaşık 2 metredir, yani birkaç kanepeniz veya bir kanepe ve yan sandalyeniz varsa, oturma alanının merkezden 2 metre veya 1 metre çapında olması gerekir.

Büyük, 12 koltuklu kesitli bir kanepe harika görünebilir ve bir parti için mükemmel olabilir, ancak rahat bir oturma odası oluşturmak istiyorsanız, genellikle daha az, daha küçük oturma parçaları kullanmak ve onları biraz daha yakına itmek en iyisidir.

11. Çok ciddiye almayın. Bir oturma odası, sanatsal bir galeri duvarı, mix-and-match yastıklar, açık saklama sepetleri ve bu çadırdan esinlenen çadır gibi eğlenceli mobilyalar gibi düşünceli bozukluğu kucaklamak için harika bir alandır.

SORMAK İSTEDİKLERİNİZ OLURSA, BİZ BURADAYIZ