Mimari Grafik İstanbul Ofisi Hizmetinizde!

Mimari Grafik ekibi olarak yeni ofisimizi sizlere tanıtmaktan gurur duyarız! 06.12.2021 Tarihinde İstanbul / Beylikdüzü’nde açılışı yapılan ofisimiz, sizlere daima en iyi İç Mimarlık ve Uygulama hizmetini sunmak için hazırlanmıştır. 2004 Yılında yolculuğuna başlayan Mimari Grafik Tasarım Stüdyosu, günümüze kadar siz değerli müşterilerimiz ile birlikte yüzlerce projeye imza atmıştır. İç mimarlık, projelendirme, etüt projeleri, 3D tasarım ve animasyon hizmetleri sunarak geldiğimiz bu noktada sizlerle İstanbul’da da birlikteyiz.

 

 

SORMAK İSTEDİKLERİNİZ OLURSA, BİZ BURADAYIZ

 

Bir Salon Nasıl Tasarlanır, Oturma Odası Tasarımı İçin 11 İpucu

Bu oturma odası tasarım ipuçlarından birkaçını deneyin; tarzınızı yansıtan rahat bir alan yaratmaya hazır olacaksınız.

Tarzınız geleneksel veya modern, rahat veya resmi, cesur veya bastırılmış olsun, oturma odanız rahat hissedebileceğiniz, arkadaşlarınızla, ailenizle veya sadece kendinizle kaliteli zaman geçirebileceğiniz bir yer olmalıdır. Harika görünen ve sizin için iyi hissettiren bir odayı dekore etmek için sanat var. Profesyonelinizle bir oturma odası veya salonu yeniden tasarım yapmadan önce, birkaç tasarımcı ipucu ve püf noktası ile kendinizi silahlandırın. İşte benim favorilerimden bazıları.

 

Salon Dekorasyonu İçin Harika Fikirler

1. Açık ve koyu renkte karıştırın. Bir oturma odası tamamen beyaz ve aydınlık olduğunda, çok “temiz” ve erişilemez hissedebilir. Her şey karanlık olduğunda, bir mağara gibi hissedebilir. Ancak koyu ve açık renkleri karıştırmak, derinliği ve dengesi olan dinamik bir görünüm yaratır. Herhangi bir alanın tasarımı en azından biraz beyaz ve biraz siyahın dahil edilmesinden yararlanır.

2. Nötrlerinizi karşılaştırın. Biraz beyaz ve biraz siyah içermenin ötesinde, çeşitli zıt nötrlere sahip bir oturma odası dekore etmek, onu zengin ve misafirperver hissetmek için uzun bir yol kat ediyor. Bu örnekte, beyaz duvarlar, karamel deri, pirinç donanım, gri kanepe ve mavi-gri dolapların hepsi birbiriyle tezat oluşturuyor ve bu da farklı yüzeylerini ve alt tonlarını vurgular. Bu, renk, desen ve doku gibi diğer önemli öğeler eklenmeden önce paletin zengin hissetmesini sağlar.

3. Doku ile oynayın. Bir oturma odasını dekore ederken doku göz ardı etmek kolaydır, özellikle de dokunma kadar görmüyoruz. Ancak, bir oturma odasının rahat hissetmesi önemlidir ve bu, dokunuşa hitap eden peluş dokular ve kontrast ekleyen daha sert dokular için geçerlidir. Deri, pamuk, yün, metal, taş, cam, bitki yaşamı ve mümkün olduğunca çok sayıda doku ekleyin. Yastıklar başlamak için harika bir yer, özellikle de bir bütçeyi bir oturma odası dekore ediyorsanız. Küçük dozlarda bile palete yeni malzemeler eklemek için diğer aksesuarlara ve mobilyalara bakın.

4. Biraz tahtada çalışın. Bir oturma odasına sıcaklık hissi getirmek için en iyi malzemelerden biri olan ahşap hakkında konuşmadan doku hakkında konuşamayız. Ahşap eklemenin pek çok yolu vardır, bunlardan herhangi biri bir alanı biraz daha davetkar hissettirir. Duvar panelleri, yan masalar, hareketli tabureler, resim çerçeveleri, kanepe ayakları ve oyulmuş sanat eserlerini birçok seçenekten sadece birkaçı olarak düşünün.

5. Halılarınızı karıştırın. Elbette, çoğu mobilya mağazası size eşleşen döşemelik bir oturma odasının tamamını satın alma seçeneği sunar, ancak bu yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir oturma alanında, eşleşen döşeme olgunluk ve düzen duygusu verebilir, ancak bir oturma odasının rahat ve sıcak hissetmesini istiyorsanız, tasarıma biraz daha fazla kişilik vermek için halılarınızı, döşemelerinizin parçalarınızı karıştırın ve eşleştirin.

Bunu yapmanın en güvenli yollarından biri, deri koltukları bir kumaş kanepe ile karıştırmak veya tam tersi, böylece malzemeler açıkça kasıtlı bir şekilde kontrast oluşturuyor. Oturma odası tasarımına bazı çeşitlilik kazandırır, bu da aile üyelerine oturma tercihlerine uygun farklı seçenekler sunabilir.

6. Pratik kumaşları seçin. Döşemeden bahsetmişken, oturma odası oturmalarının sadece rahat değil dayanıklı olması da özellikle önemlidir. Bunun anlamı ailenize bağlı olacaktır. Bebekleriniz veya küçük çocuklarınız olabilir, evcil olabilir veya olmayabilir ve dağınık veya düzenli olabilirler. Genel olarak, orta tonlu kumaşlar en güvenli bahistir, çünkü çok açık veya koyu gölgeler kolayca kirlenme ve aşınmayı gösterecektir.

Deri, lekeleri önlemek için mükemmel bir malzemedir çünkü bir dökülme meydana geldiğinde kolayca temizlenebilir. Bununla birlikte, genellikle çoğu kumaştan daha kolay çizilir, bu nedenle hayvanlara da dayanamayabilir. Zaten kırılmış bir görünüme veya desene sahip bir deri özellikle iyi yaşlanabilir.

Oturma odası mobilyalarınız için kumaş seçerken, her ikisinin de pratik özelliklerini elde etmek için doğal ve sentetik kumaşların bir karışımına sahip bir malzeme arayın ve mümkünse örgünün sıkı göründüğünden ve görünmediğinden emin olmak için bir kumaş renk örneğinin bükülme testi yapın. Sıkı bir örgü, malzeme ne olursa olsun, kirden saklanması için çok fazla alan bırakan gevşek olandan daha dayanıklı olacaktır.

7. Bir renk çizgisi ekleyin. Canlı renk tonları olmadan güzel bir alan yaratabilirsiniz, ancak bir oturma odasına biraz renk katmak, rahat ve davetkar bir atmosfer yaratmak için uzun bir yol kat edebilir.

Şüphe duyduğunuzda, neşeli bir maviye bakın – genellikle herkesin kabul edebileceği bir renk tonudur. Deri ve ahşap gibi sıcak unsurları mükemmel bir şekilde zıtlaştırır ve gelecekteki diğer vurgu renkleriyle çalışmak için yeterince nötr hisseder. 

8. Desenli bir halı ekleyin. Desen, bir oturma odasına enerji aşılayan ve leke veya aşınma görünümünü en aza indiren güçlü bir tasarım aracıdır. Desenli bir halı bu faydaları zemine – aynı anda bir oturma alanını sabitleyerek tüm odaya bir yaşam hissi verir. Halihazırda halılarınız olsa bile, oturma alanınıza bir halı eklemeyi düşünün.

9. Hareketli masa ve tabureleri seçin. Hafif masalar, tabureler, osmanlılar ve hatta kolayca hareket ettirilebilen yan sandalyeler, bir oturma odasını çok daha rahat hale getirir, size ve ailenize ayaklarınızı koymak, bir şeyler içmek veya ekstra bir oturma için günlük olarak birçok seçenek sunar. Ana koltuklara gerektiğinde daha yakın ve daha uzak parçaların hareket etmesini sağlamak için, burada görülen döşemeli tabure gibi birkaç küçük parça kullanın.

10. Konuşma mesafelerini göz önünde bulundurun. Oturma odanız ne kadar büyük olursa olsun, bir oturma grubunun ne kadar büyük olabileceğinin bir sınırı vardır ve yine de samimi konuşma ve rahat toplantılar için mantıklıdır. Konuşmayı kolaylaştırmak için koltuklar arasında iyi bir mesafe yaklaşık 2 metredir, yani birkaç kanepeniz veya bir kanepe ve yan sandalyeniz varsa, oturma alanının merkezden 2 metre veya 1 metre çapında olması gerekir.

Büyük, 12 koltuklu kesitli bir kanepe harika görünebilir ve bir parti için mükemmel olabilir, ancak rahat bir oturma odası oluşturmak istiyorsanız, genellikle daha az, daha küçük oturma parçaları kullanmak ve onları biraz daha yakına itmek en iyisidir.

11. Çok ciddiye almayın. Bir oturma odası, sanatsal bir galeri duvarı, mix-and-match yastıklar, açık saklama sepetleri ve bu çadırdan esinlenen çadır gibi eğlenceli mobilyalar gibi düşünceli bozukluğu kucaklamak için harika bir alandır.

SORMAK İSTEDİKLERİNİZ OLURSA, BİZ BURADAYIZ

 

Bir Cafe işletmesinin mükemmel tasarımı, markanızın konseptinin ve pazarda tanıtmak istediklerinizin bir şekilde müşteriler tarafından anlaşılması gereklidir. Cafenizi hedef kitleniz için son derece cazip hale getirmek ve onları işinize dahil etmek ve satışlarınızı artırmak için, müşterilerinizin rahat, konforlu bir ortam yaratmak için cafe iç tasarımını dikkatlice planlamanız gerekir.

Bir slogan ile yola çıkalım. “Zaman geçirme ve dinlenmeyi burada çok seveceksiniz” Markanızın yaratıcı bir dış mekan işaretiyle başlayarak, geçen insanların işinizi ve renk düzenini, duvar dekoru, oturma dahil olmak üzere iç tasarımı hızlı bir şekilde tanımlamasına yardımcı olacak şekilde gösterin. Her şey markanızın konseptini belirgin hale getirmeye ve hedef kitlenin müşterileri için ilgi çekici olmaya odaklanmalıdır. Müşterilerinizin cafenizi sevmesini sağlayacak ve satışlarınızı artıracak mükemmel bir ortam oluşturmak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç tasarım fikrini sizlerle paylaşıyoruz.

  

İlk Aşama Olarak Doğru Lokasyonu Seçin

Herhangi bir işletme sahibi, şirketleri için seçtikleri konumun, işletmelerinin büyüyen pazarda gelişmesine yardımcı olmak için son derece önemli olduğunu bilmelidir. Müşterileriniz tarafından görülebilen ve erişilmesi kolay bir yer seçmeniz gerekmesinin yanı sıra, müşterilerinizi ilgilendirecek doğru ortamı oluşturmak için doğru bir şekilde tasarlayabileceğiniz bir yer olduğundan emin olmanız gerekir. 

Ürünlerinizin Görülebilecek Şekilde Müşterilere Gösterin (Vitrininiz Burada)

Ürünlerinizin listesini müşterilerinizin kafenizde sipariş edebileceği barın yanındaki duvarda göstermek, satışlarınızı artırmak için kesinlikle harika bir fikirdir. Ürünlerin görsel temsili ve içerdikleri, müşterilerinizin ne satın almak istediklerini daha kolay belirlemelerine yardımcı olacak ve aynı zamanda meraklı hale getirdikleri için kafenizin sattığı çok çeşitli ürünlerden farklı ürünleri denemelerini sağlayacaktır.

Rahat bir ortam yaratın

Cafenizin içinde rahat ve konforlu bir ortam yaratmak, işletmenizin satışlarını artırmada büyük bir etkiye sahiptir. Sabah kahvemizin tadını çıkarmak için bir yer seçerken, hepimiz bunu son derece tanıdık ve bizi ev gibi hissettiren rahat ve samimi bir ortamda yapmak istiyoruz. Müşterilerinizin cafenizde kahvelerinin veya çayın tadını çıkarmak ve satışlarınızı arttırmak için saatler geçireceklerinden emin olmak için, iç tasarımın onlara rahat ve konforlu bir yer hissettiğinden emin olmanız gerekir. Dünya çapında Starbucks gibi çok sayıda kahve dükkânı bulunan dünyaca ünlü markalar, müşterilerini kahve dükkanlarında rahat hissettirmenin önemini fark etmiş ve iç tasarımlarının yardımıyla rahat bir ortam yaratmıştır. Konforlu kanepeler ve yastıklar, ortam fon müziği ve arkadaş canlısı dekorasyonlar. Müşterilerin cafenizde daha fazla zaman geçirmeleri ve her sabah kahvelerinin tadını çıkarmak, her sabah geri gelmek için heyecanlı hissetmeleri için rahat bir ortam olduğu düşüncesi ile cafenize gelecektir.

Aydınlatma ile yaratıcı olun

Aydınlatma, bir konumun görünümü üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bir kafe iç mekan aydınlatması, samimi bir atmosferi teşvik etmek ve müşterileriniz için rahat bir ortam yaratmak için aydınlık ve havadar olmalıdır. Bu tür mekanların aydınlatması, cafenin içinde doğru dostu vibe yaratarak müşterilerinizi işinize katmanız gerektiğinden, herhangi bir konut veya ticari mekanın genel aydınlatmasından daha karmaşık olmalıdır. Ortam aydınlatması, vurgu aydınlatması ve dekoratif aydınlatma ile dışarıdaki doğal ışık arasındaki ince karışım, müşterilerinizin kafenizde zaman geçirmeyi sevecek inanılmaz bir iç tasarım oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ortam aydınlatması tüm yer boyunca eşit bir ışık yayılımı yaratırken, vurgu aydınlatması kafe iç mekanınızda resim veya sanat eseri gibi belirli süslemeleri vurgulayarak bir stil hissi verir. Ayrıca, yapay aydınlatmanın doğal olanla kombinasyonu, iç mekanın ferah ve ferah görünmesini sağlayarak kafenizdeki ortamın genel görünümünü kesinlikle artırabilir.

Doğru renkleri ve malzemeleri seçin

Kahve dükkanınızın iç tasarımı için doğru renkleri ve malzemeleri seçmek kesinlikle tasarlamayı planladığınız alana ve markanızın tanıtması gereken mesaja bağlıdır. Her şeyden önce, küçük bir alanla uğraşıyorsanız, büyük olasılıkla kafenizi gerçekte olduğundan daha geniş görünmesini isteyeceğiniz için tasarlamanız gereken alanın boyutunu düşünmeniz gerekir. Küçük alanlar tasarlarken, mekanın gerçekte olduğundan daha geniş görünmesi için çıplak veya farklı beyaz tonları gibi parlak renkler önerilir. Ayrıca, stratejik olarak kafenizin duvarlarına aynalar yerleştirerek, iç mekanın nasıl görüneceğini tamamen değiştireceksiniz. Bununla birlikte, cafenizin yerinin iç alanı küçük değilse ve mekanı aşırı kalabalıklaştıracağınızdan endişe etmeden tam olarak istediğiniz gibi tasarlayabiliyorsanız, rahat bir iç mekan ortamı için daha koyu renkler arasında seçim yapabilirsiniz.

Dahası, markanızın stili de, kahve dükkanınızın iç tasarımı için kullanacağınız malzemeleri seçerken dikkate almanız gereken önemli bir özelliktir. Örneğin, markanız eski moda bir kafe olarak algılanmak istiyorsa, eskitme ahşabı iç tasarımda kullanılan baskın malzeme olarak kullanabilirsiniz.

 

Eğer bütün bunları yapmaya vaktiniz yoksa, bizimle iletişime geçin!

Yeniden yapalım, keyifli kahvelere…