MUTFAK TASARIMI NASIL YAPILIR?

MUTFAK TASARIMI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Mutfaklar, bir evde en yaygın olarak yenilenen alanlardan ve aynı zamanda en pahalı olanlardan biridir – bu nedenle, herhangi bir boyuttaki bir projeyle mücadele etmeden önce tüm seçeneklerinizi dikkate almak önemlidir. İster hayalinizdeki tasarımlar için tasarımlar çizin, ister büyük bir yeni model planlamaya çalışın, sizi baştan çıkarabilmek için mutfak fikirleri ve ipuçlarımız var.

1-3D MODEL ÇİZİLMESİ MUTFAK TASARIMINDA ÖNEM ARZ EDER

Mutfak tasarım örneğini önceden 3D model olarak çizdirmek oldukça hızlı ve kolay bir yöntemdir. Kendi mutfağınızı hayal ettiğiniz şekilde uygulama yapmadan önce görmek, tasarım için gerekli olan objeleri 3D sanal ortamda hazırlatmak ilk adımda doğru bir tercih olacaktır. Evinizin mutfağı sürekli olarak değişen bir yapı değildir, dolayısıyla mutfak mobilyası uygulama sonrasında uzun yıllar kullanılacaktır. 3D Tasarım olarak hazırlanmış bir mutfak modeli size önceden neler yapılabileceğinin bilgisini verir, bu bağlamda fotogerçekçi çizimler çok önemlidir. 3D Modelleme yapılması plananlanan bir mutfak tasarımı, uygulama başlamadan size maliyet ve zaman açısından doğru karar vermenize olanak sağlayacaktır.

2-HER MUTFAK AYNI OLAMAZ

İki mutfak aynı değildir. Hepsi büyük değildir ve doğal ışık ve orijinal parke zeminlerle doludur, ancak alanınızın nasıl göründüğüne bakılmaksızın aynı kılavuz ilkelerden bazıları geçerlidir. Mutfak yenilemesine yaklaşırken başlamak için iyi bir yer, odadan ne istediğinizi ve neden ilk etapta değiştirmek istediğinizi kendinize sormanızdır. Toplam revizyon gerektiren eski bir mutfağınız var mı? Malzemeler tarihli mi ve sadece bir güncelleme mi gerekiyor? Kendin yapabilir misin? Alanınıza yeni bir hayat vermek için kolay düzeltmeler mi arıyorsunuz? Mutfağınızdaki sorunları belirledikten sonra, bütçenizin ne olduğunu belirleyin ve işi kendiniz yapıp yapmayacağınıza veya bir yüklenici işe alıp almayacağınıza karar verin.

3-RENK UYUMU

Renklerin ve dokuların zeminden tavana yapıştığı bir tasarım oluşturmak zor olabilir, bu nedenle tüm beyaz bir mutfak seçerek tasarım sürecini basitleştirin.

4- MUTFAK DOLAPLARI

Dolaplar, yenileme bütçelerinin ortalama üçte birini kaplıyor. Tasarımın yüksek etkili bir unsurudur ve alanı gerçekten tutturma potansiyeline sahiptirler. Tüm dolaplarınızı değiştirmek büyük bir yatırım getirisi sunsa da, bunu yapmak son derece pahalı olabilir. Kabinleri aydınlatma, yeni donanım veya yeni bir kat boya ekleyerek yenilemenin başka yolları da var.

5- MUTFAK ZEMİN KAPLAMA

Mutfak zemininiz için bir malzeme seçmek söz konusu olduğunda bir dizi farklı husus vardır. Alan çok fazla trafik alıyor mu? Bütçeniz sıkı mı? Parke zeminler arzu edilir ve klasik bir görünüm sağlar, ancak daha ucuz bir alternatif olan laminat ile çoğaltılabilir. Laminat ve parke arasında karar verirken dikkate alınması gereken bir dizi farklı artı ve eksiler vardır, ana avantajı, laminatın parkeden% 50’ye kadar daha düşük maliyet olmasıdır. Mantar ve bambu gibi malzemeler, yeşil tasarım için iyi olan ekonomik dostu mutfak döşeme fikirleridir.

6- MUTFAK ADASI

Mutfak tadilatınıza bir ada dahil etmek, yeniden satış değerini güvence altına almanın büyük bir yararıdır. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, alıcıların% 70’i mutfağında bir ada istiyor ve bunların% 50’si onu olmazsa olmaz bir ürün olarak görüyor. Ekstra oturma ve yemek hazırlama alanından ek depolama alanına kadar bir mutfak adasına sahip olmanın birçok avantajı vardır.
İyi bir kural, çevredeki dolapların adanın çevresi arasında en az 1-1,20 metre izin vermektir, böylece insanların hareket edebilmesi için yeterli alan kalacaktır.

7- DEPOLAMA ALANLARI

Mutfaktaki depolama alanı, kullanılmadığında saklanması gereken bir yere ihtiyaç duyan tüm gıda maddeleri, bulaşık, tencere ve tavalar ve nadiren kullanılan cihazlar düşünülene kadar ikincil bir değerlendirme gibi görünebilir. Neyse ki, mutfak kilerinize fonksiyonel depolama alanını gizlemek için birçok yer, mutfak depolama alanını daha verimli hale getirmenin yolları ve en iyi iş akışı için bir mutfak döşemek için fikirlerimiz var. Ve bazen odayı daha geniş hale getirmenin en kolay yolu tezgahı düzenli tutmaktır, böylece yiyecek hazırlama için kullanılabilir bir alanınız olur. Mutfaklarda kitaplık olur mu demeyin, ihtiyacımız olan tek şey aslında okumak.

Son olarak, afiyet olsun.