Küçük Mutfak Tasarımları

Küçük Mutfak Tasarımı Nasıl Yapılır?

1. Net bir renk şeması tercih edin

Nötr bir renk düzeni seçerek küçük bir mutfağın hafif ve havadar olmasını sağlayın. Bununla birlikte, nötr sadece bej veya krem anlamına gelmez. Beyaz desen fayansları ve mermer tezgahları, mutfağı ferah hissettiren net bir renk düzeni için mutfak dolapları ile eşleştirin.

2. Esnek depolamaya yatırım yapın

Küçük bir mutfakta, depolama söz konusu olduğunda yaratıcı düşünmeniz gerekir. Sıradan raflara yatırım yapmak yerine, telden yapılan bu tel panel rafları tercih edin, mutfağınızın ihtiyaçlarına uyum sağlayarak depolamayı en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Rafları ekleyin veya çıkarın, bardakları baş aşağı asın ve hatta bir şarap rafı ekleyin.

3. Kalın döşeme ile dikkatinizi dağıtın

Küçük bir mutfakta cesur döşeme ile her şey yolunda gider. Zemindeki güçlü bir desen gözü rahatsız eder ve odanın daha büyük hissetmesini sağlar. Bu mutfağın her santimi, ince cihazlardan asılı saksı bitkisine kadar küçük alandan en iyi şekilde yararlanmak için tasarlanmıştır.

4. Egzoz davlumbazını kombine aspiratör indüksiyon ocağı ile değiştirin

Bu kombine indüksiyon çıkarıcı ocak, küçük bir mutfakta harika bir alan tasarrufu sağlar. Ekstra depolama için ocağın üzerinde hantal bir davlumbaz takas edebileceğiniz anlamına gelir. Ek bir raf seti dolabına ihtiyacınız yoksa, daha geniş bir mutfak yanılsaması vermek için ocağın üzerindeki alanı boş bırakmayı düşünün.

 

5. Duvarlara ile eşit mutfak dolapları boyası tercih edin

Dolapları duvarlarla aynı renkte boyayarak küçük bir mutfakta daha fazla alan yanılsaması yaratın. Bu beyaz veya gri renk şeması ile yapılabilir, ünitelerin mutfak duvarlarına karıştığı hafif ve havadar bir alan yaratır. Bu mutfakta, her bir santimlik alan depolama ile doludur, ancak beyaz boyaların düzgün bir şekilde olması, alanın düzgün ve ferah görünmesini sağlar.

6. Zor bir köşeyi akıllı depoya dönüştürün

Küçük bir mutfak, sahip olduğunuz her inçlik depolama alanını kullanmanızı gerektirir. Küçük bir kutu mutfağınız varsa, tüm tencere ve tavalarınızı belirli bir tava bulmanız gerektiğinde kabus olacak derin bir dolaba sıkıştırmak yerine, bir çekmece için bir dolap değiştirmeyi düşünün. Bu akıllı çekmece, alanı en üst düzeye çıkarır ve en sevdiğiniz kızartma tavasını bulmayı kolaylaştırır.

7. Kompakt kapları düşünün

Bir dizi güçlü sepet ekleyerek çalışmaya bir pencere, raf veya girinti koyun ve şişeleri, paketleri veya hatta taze bitkileri saksılara koymak için kullanın. Sepetler ayrıca çeşnileri depolamanın harika bir yoludur, yani hepsini bir seferinde yemek masasına götürebilirsiniz.

8. Kompakt bir mutfağı temiz tutun

Her ev geniş bir açık plan mutfak ile tasarlanmamıştır, ancak odanızın küçük tarafındaysa, olumlu hissedecek çok şey var. Başlangıç olarak, her şeyi elinizin altında tutmak kolaydır ve alanınızdan en iyi şekilde yararlanmak için çok sayıda depolama fikri bulacaksınız. Tezgahların dağınıklığını önlemek için, bu mutfak tasarımına birçok dolap dahil edilmiştir. Şık ve ferah bir görünüm için kulpsuz tasarımları tercih edin. Malzemeleri küçük bir alanda kullanın ve aşırıya kaçmayın. Bu mutfakta, tümü sessiz renklerde olmak üzere maksimum üç farklı malzeme bulunmaktadır.

 

Mutfak tasarım fikirlerimizi uygulama yaptırmak isterseniz hemen bizimle iletişime geçin!